Čistiace prostriedky sú prostriedkom na dosiahnutie čistého stavu. Na trhu je veľký výber rôznych čistiacich prostriedkov, preto má bežný spotrebiteľ niekedy problém sa v nich zorientovať. Na výber sú čistiace prostriedky v tekutej forme (napríklad chlór), pevnej (napríklad hydroxid sodný) alebo v podobe upratovacích pomôcok (napr. mopy, kefy, zmetáky, stierky).
***
V obchodoch je tak bohatá ponuka na čistiace prostriedky, že by sa dal vyčistiť každý predmet, ktorý máme doma, iným prostriedkom. Dôležité je sledovať aké je jeho zloženie. Môžu byť prostriedky, ktoré majú účinnú látku rovnakú. Často sa dá prostriedok použiť na rôzne typy čistenia. Všímajte si aj samotnú koncentráciu prostriedku. Môžete mať 2 prostriedky, ktoré majú rovnaké zloženie účinnej látky, pritom koncentrácia byť rozdielna. Na klasické umývanie obkladačiek stačí slabá koncentrácia pH 4, ale ako chceme odstrániť vodný kameň z batérie alebo močový kameň z pisoára, volíme silnejšiu koncentráciu pH 1 alebo ešte silnejšie pH 0.
Čistiace prostriedky, ktoré nájdete v našej ponuke, sú koncentráty, ktoré sa môžu riediť vodou. Z jednej 1L fľaše dokážete nariediť až 200L čistiaceho roztoku. Okrem silného čistiaceho efektu sa aj týmto odlišujú profi prostriedky od bežných prostriedkov z drogérie. Profesionálne čistiace prostriedky používajú hlavne upratovacie spoločnosti, výrobné závody a firmy, kde je nutné rýchlo a kvalitne vyčistiť povrchy.
***
pH čistiacich prostriedkov sa určuje na stupnici od 0 po 14. Hodnota uprostred, čiže 7 je pH neutrálna.
Riedením vodou sa koncentrácia v obidvoch prípadoch znižuje.
Najsilnejší prípravok na vodný kameň má hodnotu 0 a najsilnejšia zásada na rozpúšťanie olejov a mastnoty má hodnotu pH14.
***
Možno vás prekvapia informácie, ktoré nájdete nižšie. Ale možno ste už počuli o tom, ako niekto vyčistil Coca-Colou WC alebo jedlou sódou matrace. Pre zaujímavosť si prečítajte, aké pH majú naše slzy, krv, káva, pivo alebo chlieb:
***
***
Niekto potrebuje odstrániť nečistoty alebo šmuhy z podlahy, niekto ju potrebuje ochrániť či ošetriť, iný vyleštiť či vydezinfikovať.
***
Pri čistení sa osvedčilo zapojiť tieto prvky:
Keď necháme, aby na mechanicky narušené nečistoty, pôsobil aj časový faktor, ľahšie sa nečistoty rozpustia a uvoľnia. A vďaka tomuto postupu sa človek až tak neunaví.
***
***
***
Ocot veľmi účinne odstraňuje vodný kameň. Asi každá gazdinka ho používa sa na čistenie rýchlovarnej kanvice. Okrem toho výborne ničí baktérie a vírusy. Vďaka tomu, že je veľmi lacný a dá sa kúpiť v každom obchode, ho máme doma všetci. Len nie každý pozná jeho všestranné použitie. Žijeme v dobe, kedy si ešte viac uvedomujeme riziko nakazenia sa vírusmi. Či už sú to vírusy alebo baktérie, ocot vie do veľkej miery poslúžiť aj ako dezinfekcia. Dokonca zabíja aj celý rad domácich patogénov.
***
Pri nákupe čistiacich prostriedkov rozlišujte, na aký typ znečistenia potrebujete produkt a aký materiál budete čistiť. To sú tie základné veci, na čo treba myslieť pri výbere čistiaceho prostriedku.
Autor článku: ADLERR, s.r.o.
© 2021. Všetky práva vyhradené. Obsah z tejto stránky je zakázané kopírovať.